Nietolerancja glutenu nie związana z celiakią nie istnieje?
18 października 2016
fb

W roku 2011 świat obiegły wyniki badań gastroentrologa Petera Gibsona z Monash University w Australii. Według naukowca gluten mógł wpływać niekorzystnie na zdrowie nie tylko osób chorych na celiakię, ale też tych u których nie stwierdzono choroby. Nowa bezglutenowa dieta szybko zyskała popularność wśród milionów pragnących żyć zdrowo ludzi.

Już od pierwszych chwil stosowania diety wiele osób zachwalało jej liczne walory i skuteczność. Jednak sam autor po powtórnej analizie wyników swych badań zakwestionował wiele z postawionych wcześniej tez. Z tego też powodu w roku 2013 Peter Gibson raz jeszcze powtórzył eksperyment. Jednak narzucił bardzo ostre restrykcje, tak by osiągnąć optymalne rezultaty. Tym razem efekty były z goła inne, a Gibson ogłosił, że brak jest dowodów na istnienie nietolerancji glutenu, wśród osób nie chorujących na celiakię. O tym badaniu pisano jednak znacznie rzadziej niż o pierwszym, a moda na bezglutenową dietę rosła.

Jak jednak wytłumaczyć fakt, że wiele osób, które przeszło na dietę bezglutenową twierdzi, że czuje się lepiej? I tu sceptycy podają rozmaite wyjaśnienia, przypisując poprawę samopoczucia efektowi placebo lub temu że po przejściu na dietę wiele osób zaczęło ostrożnie planować posiłki i samodzielnie je przyrządzać, a także jeść więcej owoców i warzyw.

Dziś dietetycy nie są już tak jednomyślni w kwestii szkodliwości glutenu w codziennej diecie, a wielu ekspertów podkreśla fakt, że niektóre produkty bezglutenowe bywają bardziej przetworzone, a co za tym idzie szkodliwsze, niż te zawierające gluten.

Ostatnie Aktualności
Nowości
2016-12-24 08:05:45
Najlepszych, radosnych świąt Bożego Narodzenia, wypełnionych ciepłem kochających serc oraz wspólnie śpiewanych kolęd wszystkim klientom życzą właściciele i pracownicy piekarni Tęgoborze.
Nowości
2016-12-05 10:21:20
Polecamy tradycyjne pierniczki świąteczne, które nabyć można w naszych sklepach firmowych. Doskonale ozdobią one świąteczny stół i choinkę.
Nowości i Polecamy
2016-11-25 13:20:14
W naszej ofercie na stałe zagościł piernik domowy. To delikatnie przyprawione ciasto piernikowe z dodatkiem marmolady oblane czekoladą i posypane orzeszkami. Polecamy go osobom, które chcą skosztować w święta tradycyjnych, wysokiej jakości wypieków.
Zdrowie
2016-10-18 16:18:44
W roku 2011 świat obiegły wyniki badań gastroentrologa Petera Gibsona z Monash University w Australii. Według naukowca gluten mógł wpływać niekorzystnie na zdrowie nie tylko osób chorych na celiakię, ale też tych u których nie stwierdzono choroby. Nowa bezglutenowa dieta szybko zyskała popularność wśród milionów (...)
Zdrowie
2016-08-18 16:19:37

Jeśli mowa o zdrowiu to na pewno polecić warto nasze pieczywa bogate w całe ziarna, takie jak wypiekane w Tęgoborzy chleby wieloziarniste oraz siedem ziaren. Pożywne żyto cechuje się bardzo wysoką zawartością węglowodanów (do 78%) oraz dużą zawartością białka (do 7,9%) przy niewielkiej iloci (...)

Zdrowie
2016-08-18 16:19:12
Opublikowane w "Nutrition Journal" wyniki badań wykazały, że spożywanie na śniadanie chleba żytniego może ułatwić utrzymanie prawidłowej masy ciała i zapewnia dłuższe uczucie sytości. Żytnie pieczywo nie tylko wpływa na lepszą przemianę materii, ale też obniża cholesterol, zmniejsza ryzyko zapadnięcia na niektóre choroby nowotworowe, przeciwdziała (...)
Nowości
2016-07-10 16:16:55
W naszym sklepie przy ul. Kościuszki w Nowym Sączu w ofercie pojawiła się serwowana na wynos kawa Arabica 100% w promocyjnej cenie 3,50 zł. Serdecznie zapraszamy!
Nowości
2016-06-24 16:17:23

Rozpoczy si wakacje a wraz z nimi do naszej oferty zawitaa sezonowa jagodzianka. Poza tradycyjn bueczk drodow mog Pastwo skosztowa jagodzianek na ciecie pfrancuskim, ktre przed wypiekiem jest schadzane, nastpnie przekadane masem, a po wypieczeniu smarowane sodkim syropem.

Nowości
2016-06-17 16:17:46

W naszej ofercie pojawił się kolejny limitowany produkt. Paluszki wyborne są wypiekane z lekkiego ciasta parzonego, starannie przyprawione sezamem, gorczycą i innymi przyprawami, które dodają im odrobinę pikantności. Oczywiście świetnie smakują same czy z napojami, ale wszystkim tym, którzy lubią nasze groszki ptysiowe polecamy (...)

Nowości
2016-06-10 12:01:39

W związku z rozpoczęciem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej od dziś przez najbliższy miesiąc w naszej ofercie dostępne są przygotowane specjalnie na tę okazję Paluchy Kibica. To przekąska, która stanowi świetną alternatywę dla chipsów chrupkie ciasto, lekko przypieczony ser żółty, a wszystko posypane sezamem, (...)

1
2
3
4